Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
12 жовтня 2021 року в місті Ужгороді відбувся семінар для суддів окружних адміністративних судів на тему: “Підвищення стандартів якості судових рішень в процедурі визначення статусу біженця крізь призму судової практики”.
Суддю Восьмого ААС Василя Гуляка було запрошено виступити із доповіддю та взяти участь у дискусії. Тема доповіді судді В. Гуляка стосувалася дискреційних повноважень адміністративного органу та відновлення порушеного права позивача шляхом зобов’язання суб’єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення при розгляді справ шукачів захисту. На підставі аналізу норм матеріального та процесуального права, а також судової практики (у тому числі, правових позицій Верховного Суду та практики ЄСПЛ), доповідач акцентував увагу на визначенні поняття дискреційних повноважень суб’єкта владних повноважень та на ефективному способу захисту порушених прав осіб, які звертаються до суду за захистом. Дискреційними повноваженнями є повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суддя Восьмого ААС у своїй доповіді зауважив, що адміністративний суд при розгляді цієї категорії справ, за умови виконання вимог приписів Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, щодо обов’язку суду використання визначених законом заходів, необхідних для з’ясування всіх обставин у справі, у т.ч. щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи, має не тільки повноваження, а й обов’язок прийняти судове рішення про зобов’язання суб’єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. У цьому полягає ефективність судового захисту прав цієї категорії осіб, підсумував Василь Гуляк.
Тематика семінару охоплювала судову практику у справах, що стосуються оскарження рішень Державної міграційної служби України про відмову у прийнятті заяви, відмову в оформленні документів та відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Метою ефективного застосування суддями законодавства у цій категорії справ є належна реалізація і захист прав іноземців та осіб без громадянства на території України.
Учасниками заходу були судді Верховного Суду та окружних адміністративних судів. Організаторами заходу були Національна школа суддів України, Представництво Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Україні та Міжнародний фонд охорони здоров’я та навколишнього середовища “Регіон Карпат” NEEKA.