flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Делегація Восьмого ААС взяла учать у навчальній програмі з міжнародного податкового права для суддів адміністративних судів України

05 грудня 2024, 16:25

26 – 29 листопада 2024 року делегація суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду взяла участь у навчальному візиті до Чеської академії правосуддя (м. Кромержіж) та Вищого адміністративного суду Чеської Республіки (м. Брно) в рамках реалізації програми підвищення кваліфікації «Стандарти міжнародного оподаткування: вирішення міжнародних податкових спорів», організованої Секретаріатом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), спільно з Вищим адміністративним судом Чеської Республіки, Верховним Судом та Українською асоціацією адміністративних суддів.

Участь у візиті взяли голови та судді адміністративних судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій.

До складу делегації Восьмого апеляційного адміністративного суду ввійшли судді, які пройшли перший етап навчання за цією Програмою, а саме – голова суду Віталій Затолочний та судді Оксана Гінда, Лариса Іщук та Романа Хобор.

8 листопада 2024 року було розпочато другий етап Програми за участю суддів Верховного Суду, а також суддів з 8 країн ОЕСР (Чехії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Фінляндії). Цей етап передбачає, в тому числі, і навчальний візит до Чеської академії правосуддя (м. Кромержіж) та Вищого адміністративного суду Чеської Республіки (м. Брно), метою якого є поглиблення професійного розвитку українських суддів та працівників апарату суду в контексті практичного застосування міжнародних стандартів та практики у сфері оподаткування в практиці адміністративних судів Чеської Республіки.

Навчальна програма складалась з навчальних сесій, на яких перед українською делегацією зі своїми доповідями виступили Карел Шимка, суддя та голова Вищого адміністративного суду Чеської Республіки; Барбара Порізкова, заступник голови Вищого адміністративного суду Чеської Республіки; Ленка Крупічкова, суддя Вищого адміністративного суду Чеської Республіки; Ленка Бурсікова, заступник голови адміністративної секції регіонального суду в Празі; Міхаела Стрнадова, спеціаліст з питань ПДВ Головного фінансового управління Чеської податкової адміністрації; Войтех Чап, радник судді Вищого адміністративного суду; Томас Балко, старший податковий радник Управління глобальних відносин та розвитку Центру податкової політики та адміністрування ОЕСР; Раїса Ханова, секретар судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду; Наталія Блажівська, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду; Ігор Дашутін, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Також делегація українських суддів в рамках навчальної програми відвідала Вищий адміністративний суд Чеської Республіки, який знаходиться в місті Брно, де зустрілася з головою та суддями цього суду, під час якої дізнались про структуру судової системи Чеської Республіки, її взаємодію з європейськими інституціями та підходи до вирішення адміністративних справ у податковій сфері.

В рамках цієї навчальної програми судді також взяли участь у фахових обговореннях з наступних питань:

  • Рішення Вищого адміністративного суду Чеської Республіки щодо угод про уникнення подвійного оподаткування;
  • Чесний процес оподаткування, адміністративна співпраця у податкових справах;
  • Трансфертне ціноутворення в міжнародних відносинах;
  • Врахування витрат, які не пов’язані з підприємницькою діяльністю/ не пов’язані з отриманням оподатковуваного доходу;
  • Складні справи у сфері податку на додану вартість з міжнародним виміром;
  • Податкове шахрайство у сфері ПДВ в ЄС та по відношенню до ЄС і третіх країн;
  • Заборона зловживання законом та іншими правилами, спрямованими на запобігання ухилення від сплати податків;
  • Поява нових міжнародних податкових правил в результаті проекту OECD BEPS та 2-компонентного рішення щодо вирішення податкових проблем у цифровізації економіки.

Візит відбувся за організаційної та фінансової підтримки Організації економічного співробітництва та розвитку в рамках Огляду системи правосуддя в Україні, який виконується в межах Програми ОЕСР для України (2023–2027).

Довідково: Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) – міжнародна організація, членами якої на сьогодні є 38 країн. 70 країн мають статус партнерів ОЕСР, беручи участь у багатьох сферах її діяльності. За впливом ОЕСР належить до трійки провідних світових економічних установ разом з МВФ та Світовим банком.