Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Протягом двох днів, 4-5 липня 2019 року, у місті Києві проходила ІІ Міжнародна науково-практична конференція на тему: «Судовий розгляд податкових і митних спорів: проблеми, виклики, пріоритети». Учасниками конференції були судді Верховного Суду, апеляційних та окружних адміністративних судів, науковці та юристи-практики, а також міжнародні експерти. Голова Восьмого ААС Олег Заверуха взяв участь у конференції.
Захід організовано Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду (далі – КАС ВС) у співпраці з міжнародними партнерами: Проектом Європейського Союзу «Право-Justice», Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Програмою USAID (Агентства США з міжнародного розвитку) «Нове правосуддя», Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва.
Перший день конференції було присвячено таким блокам проблемних питань:
Під час другого дня учасники обговорили пріоритетні проблеми судового розгляду податкових і митних спорів, зокрема, проаналізували вітчизняну судову практику розгляду податкових та митних спорів у порівнянні із практикою вирішення цієї категорії справ Європейським судом з прав людини.
Голова Восьмого ААС Олег Заверуха виступив на конференції із доповіддю на тему: «Судова медіація як форма захисту прав платників податків». Зокрема, голова суду зазначив, що однією з найбільш прогресивних та водночас складних до реалізації на практиці процесуальних новел Кодексу адміністративного судочинства України слід визнати запровадження інституту судової медіації, якій присвячено главу 4 Розділу 2 Кодексу адміністративного судочинства «Врегулювання спору за участю судді».
О. Заверуха навів аргументи на користь застосування судової медіації під час вирішення податкових спорів: так, у разі наявності ознак протиправності оскаржуваного рішення та вчинення суддею дій у межах наданих главою 4 розділу 2 КАС України повноважень (тобто, роз’яснення сторонам предмета доказування та наведення судової практики в аналогічних спорах тощо) варто скористатися перевагами, які надає судова медіація. Ці переваги є очевидними як для сторін, так і для судової гілки влади, наприклад:
Олег Заверуха підсумував, що питання удосконалення правового регулювання захисту прав платників податків в Україні у контексті судової медіації не повинно залишитись поза увагою органів державної влади та наукової спільноти, оскільки саме теоретичні та нормотворчі напрацювання відкриють передумови до активного та ефективного застосування цього інституту в Україні. Це, у свою чергу, сприятиме збалансуванню інтересів держави та інтересів особи (платника податків), налагодженню та поглибленню взаємної довіри між ними.
Варто зауважити, що актуальність обговорюваних тем свідчить про те, що в сучасних умовах виникла гостра необхідність гармонізації українського законодавства та судової практики із законодавством та практикою Європейського Союзу у тому числі у сфері справляння податків і зборів, а також митної справи.
Відео із конференції доступне за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=DiZ8AhQBwqw
Матеріали конференції розміщено тут.