flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді у Львові обговорили актуальні питання забезпечення доступу до публічної інформації

17 лютого 2020, 12:07

13 лютого 2020 року відбувся семінар для суддів апеляційних та місцевих судів на тему: “Забезпечення судами права на доступ до публічної інформації”. Захід організовано місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України (далі – ЛРВ НШС). Восьмий ААС представляли дві судді: суддя Оксана Мікула взяла участь у семінарі, а суддя Тетяна Шинкар виступила у якості спікера.

Забезпечення доступу до публічної інформації є показником відкритості органів державної влади. Метою семінару стало зосередження суддів на правильному розумінні інституту «доступ до публічної інформації», теоретичних та практичних особливостях  належного забезпечення реалізації права на доступ до публічної інформації.

Для проведення семінару було запрошено суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Наталію Коваленко та Яна Берназюка, суддю Восьмого ААС Тетяну Шинкар, суддю Львівського окружного адміністративного суду Роксолану Качур, голову Миколаївського районного суду Львівської області Володимира Павліва та начальника відділу організаційного забезпечення розгляду адміністративних справ та архіву Львівського окружного адміністративного суду Оксану Котовську.

Програмою заходу охоплювались такі питання:

  • розуміння поняття «публічна інформація», розпорядники та володільці інформації, їх обов’язки;
  • найпоширеніші порушення у сфері доступу до публічної інформації у контексті аналізу усталеної судової практики Верховного Суду;
  • вивчення судової практики ЄСПЛ щодо забезпечення доступу до інформації.

Судді КАС ВС Наталія Коваленко та Ян Берназюк проаналізували різні справи із судової практики Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду, що викликало активне обговорення правових позицій серед суддів. Суддя окружного адміністративного суду Роксолана Качур детально зупинилася на питаннях конфіденційності, службової інформації, розпорядниках публічної інформації та строках розгляду запитів на отримання публічної інформації. Зокрема, особливу увагу було приділено необхідності дотримання так званого «трискладового тесту» при обмеженні доступу до інформації. Ця юридична конструкція передбачена Законом України “Про доступ до публічної інформації” та визначає умови для обмеження доступу до інформації, які мають бути лише у сукупності:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Важливо, що доведення можливості обмеження доступу до публічної інформації покладається саме на розпорядника публічної інформації.

При цьому з метою однакового застосування законодавства України про доступ до публічної інформації судам важливо керуватися роз’ясненнями, викладеними у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» від 29 вересня 2016 року №10.

Суддя Восьмого ААС Тетяна Шинкар проаналізувала судову практику ЄСПЛ у справах, що стосуються забезпечення права особи на інформацію, у тому числі – у публічно-правовій сфері.

На завершення семінару учасники отримали сертифікати НШСУ.