flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Києві відбулася зустріч очільників органів судової влади з головами апеляційних судів

03 березня 2021, 12:44

26 лютого 2021 року голова Восьмого ААС взяв участь у робочій зустрічі за участю Голови Верховного Суду, очільників Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України та Ради суддів України, голів касаційних судів у складі Верховного Суду та апеляційних судів усіх юрисдикцій. Щорічна зустріч у такому складі відбувається традиційно на початку року з метою обговорення та вирішення актуальних питань судової влади.

Зокрема, порядок денний зустрічі охоплював питання щодо:

  • стану здійснення правосуддя в судах різних юрисдикцій;
  • проблем фінансування судової влади;
  • кадрового забезпечення судів;
  • судової реформи та ін.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська проінформувала присутніх про результати роботи судів у 2020-му році. В умовах великої кількості випробувань, які виникли перед судовою гілкою влади у минулому році, суди працювали у звичайному режимі, не зупиняючи здійснення правосуддя ні на день, - наголосила Голова ВС.

За словами Валентини Іванівни, у 2020 році спостерігалася тенденція до збільшення надходження справ до окружних адміністративних судів на 44 % - це позови проти держави, при чому минулого року вдвічі збільшилося звернення до адміністративних судів у соціальних спорах. Голова Верховного Суду зауважила, що адміністративні суди задовольнили 89 % позовів проти держави, що на 9 % більше, ніж у 2019 році. При чому, 83 % позовів задоволено у спорах, що виникають із відносин публічної служби. «Ця тенденція вимагає негайного реагування з боку органів державної влади, які мають пристосовувати свою діяльність до такої судової практики та не допускати цих порушень», – підкреслила В. Данішевська.

Окрему увагу було приділено обговоренню проблемних питань судової влади:

  • кадровий дефіцит: у судах першої інстанції дефіцит становить 28 %, в апеляційних - аж 33 %.
  • неналежне фінансування: відсутність достатнього рівня фінансового забезпечення впливає на незалежність судової влади і неупередженість суддів;
  • довіра до судової гілки влади: минулорічна статистика показує, що до судів апеляційної інстанції оскаржується приблизно 13 % рішень, а решта набирають законної сили після розгляду справи судом першої інстанції, що свідчить про досить високий рівень довіри до цих рішень. Також, за результатами соціологічних досліджень, рівень довіри громадян, які мають власний досвід спілкування з судами, високий.
  • покращення комунікації суддів зі ЗМІ та суспільством: за словами Голови Верховного Суду, авторитет суду – це успіх не лише судової системи, це успіх усієї держави і всіх державних органів.

Окрім Голови Верховного Суду, з доповідями також виступили Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін та т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Людмила Гізатуліна.