Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
11-12 березня у місті Львові відбувалася зустріч членів міжрегіональної групи регіональних рад реформ правосуддя, організована Проєктом ЄС «Право-Justice». Захід було присвячено обговоренню перспектив і можливостей застосування медіації в адміністративному судочинстві. Восьмий ААС представляли суддя Сергій Кузьмич і прес-секретар суду Уляна Уніят. Учасниками засідання були судді з шести регіонів України: Львівської, Дніпропетровської, Донецької, Чернівецької, Вінницької та Одеської областей.
Керівник Проєкту ЄС «Право-Justice» Довідас Віткаускас, звертаючись з вітальним словом, зауважив, що адміністративна медіація є для України новим інститутом, проте у європейській судовій практиці він дуже активно застосовується. Так, у Фінляндії близько 89% спорів вирішуються за допомогою медіації та інших альтернативних методів вирішення спорів. Розширення сфери застосування судової медіації при вирішенні різних категорій адміністративних спорів має багато переваг та допоможе підвищити рівень співпраці між суб’єктами владних повноважень (органами державної влади і органами місцевого самоврядування) з одного боку, та фізичними і юридичними особами – з іншого, а також позитивно вплине на якість і дієвість рішень перших.
Аліна Сєргєєва, національний експерт Проєкту ЄС «Право-Justice», висловила переконання, що застосування медіації при вирішенні адміністративних спорів допоможе розвантажити суди від незначних, типових справ, зменшить тривалість судового розгляду, продемонструє готовність держави до пошуку ефективних шляхів вирішення спірних питань та співпраці з громадянами як користувачами державних послуг.
Під час дискусії особливу увагу було приділено визначенню категорій адміністративних справ, при вирішенні яких можливе застосування медіації. Також, учасники зустрічі обговорили критерії медіабельності спорів та перспективи переходу до медіації на різних стадіях судового провадження. Зокрема, за результатами обговорення вдалося виокремити проблеми, які виникають під час розгляду адміністративних справ на сьогодні, та які потенційно можливо вирішити за допомогою медіації:
Медіація як один із альтернативних способів вирішення спорів поза межами судового розгляду має багато переваг, як-от: швидкість процедури, економія часу та коштів учасників спору, конфіденційність, висока результативність через конструктивний пошук взаємно вигідних рішень, можливість збереження чи відновлення ділових стосунків шляхом переговорів, добровільність виконання кінцевого рішення.
Однак, можливість застосування медіації при вирішенні адміністративних спорів залежить від багатьох факторів та передумов, серед яких: нормативне закріплення та врегулювання цього інституту в законодавстві України, визначення порядку участі суб’єктів владних повноважень у процедурах медіації, запровадження відповідних посад медіаторів при судах та органах державної влади тощо.
Як підсумок, учасники засідання дійшли висновку, що необхідною основою для ефективного застосування медіації в Україні є високий рівень правової свідомості та культури суспільства. Загальне розуміння та сприйняття альтернативних способів вирішення спорів залежать від бажання сторін до співпраці, взаємної довіри та готовності до комунікації. Популяризації медіації потребує впровадження комплексних і системних заходів для донесення інформації про переваги та перспективи цього способу врегулювання спорів до максимально широкого кола осіб. Втім, присутні висловили впевненість, що у найближчому майбутньому медіація буде активно застосовуватись в Україні.