Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
9 грудня 2022 року судді Восьмого ААС взяли участь у фаховому обміні досвідом в онлайн-форматі із суддями Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія (м. Люнебург, Німеччина).
Цей захід є продовженням співпраці Восьмого ААС з німецькими колегами із Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія та Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ), започаткованої три роки тому.
З метою реалізації наміру продовження обміну професійним досвідом судді провели онлайн-зустріч, на якій обговорили питання здійснення правосуддя суддями Восьмого ААС в умовах воєнного стану та досвід суддів адміністративних судів Німеччини у питаннях застосування закону про адміністративну процедуру при здійсненні судочинства.
Восьмий ААС під час зустрічі представляли голова суду Олег Заверуха, заступники голови суду Віталій Затолочний і Степан Нос, судді Оксана Гінда, Ігор Запотічний, Володимир Качмар, Андрій Курилець, Руслан Кухтей, Оксана Мікула, Тарас Онишкевич та Романа Хобор.
Звертаючись із вітальним словом, віце-президент Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія Андреа Блюменкамп подякувала за ініціативу проведення цього заходу у такий нелегкий для України час та запевнила у заінтересованості німецьких суддів у продовженні співпраці з Восьмим ААС. Схвально відгукнулась щодо прийняття Верховною Радою України Закону України «Про адміністративну процедуру» і зазначила, що з прийняттям цього закону процедура здійснення адміністративного судочинства буде більш якісною та чітко врегульованою. Запевнила, що судді Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія готові ділитися своїм досвідом у питаннях ролі і місця закону про адміністративну процедуру при здійсненні судочинства.
Голова Восьмого ААС Олег Заверуха у вступній промові подякував німецьким колегам за готовність продовжувати професійну співпрацю в сучасних умовах. Наголосив на тому, що незважаючи на непрості умови, в яких працюють судді та працівники апарату суду, вони забезпечували і продовжують забезпечувати реалізацію конституційного обов’язку у сфері здійснення правосуддя. Зазначив, що Восьмий ААС, починаючи з 24 лютого 2022 року, не зупиняв відправлення судочинства ні на один день, навіть після масованих терористичних атак по енергетичній інфраструктурі України.
За словами Голови суду, Восьмий ААС в умовах воєнного стану продовжує брати активну участь у фахових онлайн та офлайн обговореннях реформування правосуддя в Україні, удосконалення процесів державотворення та розбудови європейської системи захисту прав людини. Як приклад навів семінар, що відбувся 16 вересня 2022 року, на тему «Закон України «Про адміністративну процедуру»: основні новели, виклики та подальші кроки», на якому було ознайомлено суддів з основними новелами закону, а також обговорено потенційні колізії й труднощі, які можуть виникнути після набрання законом чинності, та шляхи їх вирішення. Суддям Восьмого ААС важливо бути обізнаними з практикою застосування законодавства у сфері адміністративної процедури в Німеччині.
Детально про роботу Восьмого ААС в умовах воєнного стану, вжиті організаційні заходи, процесуальні зміни до законодавства та адаптацію судової системи до здійснення судочинства в умовах воєнного стану у своїй доповіді проінформував заступник голови суду Віталій Затолочний.
Зокрема, доповідач зауважив, що Восьмий ААС безперервно здійснює правосуддя упродовж всього періоду дії на території України правового режиму воєнного стану, забезпечуючи при цьому баланс між безпекою суддів, працівників апарату суду, учасників справи та дотриманням процесуальних прав учасників справи і засад судочинства.
Окремо заступник голови суду закцентував увагу на організаційно-розпорядчих документах, які були прийняті Восьмим ААС на період дії введеного воєнного стану, а також особливостях здійснення правосуддя суддями Восьмого ААС в умовах воєнного стану.
Про адміністративно-процедурне законодавство Німеччини, принципи та цілі адміністративної процедури, а також про завдання адміністративних судів Німеччини розповів суддя Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія (м. Люнебург) Гайко Лайч.
Підсумовуючи, Голова Восьмого ААС Олег Заверуха зазначив, що до набрання чинності Законом України «Про адміністративну процедуру» Україні необхідно провести копітку роботу з гармонізації нормативно-правових актів, організувати і реалізувати якісне, ефективне навчання суддів та державних службовців із метою розуміння правильного застосування норм цього закону. Наголосив на тому, що завдяки цій зустрічі судді мали змогу довідатися про досвід застосування подібних нормативно-правових актів у Німеччині. Також висловив слова подяки німецькому народу за підтримку у бажанні України бути незалежною та демократичною державою в сім’ї європейських народів.
Віце-президент Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія Андреа Блюменкамп подякувала за цю зустріч і зазначила, що результати заходу підтвердили наявність підстав та взаємного бажання продовжувати фахові зустрічі і поглиблювати співпрацю. Запросила делегацію Восьмого ААС відвідати з робочим візитом Вищий адміністративний суд землі Нижня Саксонія для обміну практичним досвідом.