flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

З 18 жовтня 2023 року стає обов’язковою реєстрація електронних кабінетів для участі в судових процесах

18 жовтня 2023, 13:39

18 жовтня 2023 року вводиться в дію Закон України № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» від 29 червня 2023 року (далі – Закон № 3200-IX).

Даним законом передбачено обов’язкову наявність електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі – ЄСІТС) для:

- адвокатів;
- нотаріусів;
- державних та приватних виконавців;
- арбітражних керуючих;
- судових експертів;
- органів державної влади та інших державних органів;
- органів місцевого самоврядування;
- інших юридичних осіб.

Звертаємо увагу на те, що в адміністративному судочинстві юридичні особи приватної форми власності зобов’язані зареєструвати свої електронні кабінети в ЄСІТС не пізніше ніж через 7 місяців з дня опублікування Закону № 3200-IX, тобто до 20 лютого 2024 року.

Інші особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Офіційні електронні адреси, зареєстровані до набрання чинності Законом № 3200-IX, вважаються електронними кабінетами і використовуються судом, учасниками справи за правилами та в порядку, що діють після введення в дію цього закону.

 

Нижче розглянемо, які процесуальні наслідки за недотримання даної норми закону можуть наступати для особи, яка подала апеляційну скаргу.

Апеляційне оскарження

Отримавши апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції має перевірити чи в апеляційній скарзі зазначені відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (ч.2 ст.296 КАС України).

Суд апеляційної інстанції має встановити чи особа, яка подала апеляційну скаргу зобов’язана зареєструвати електронний кабінет відповідно до частини шостої статті 18 КАС України.

Встановивши, що апеляційну скаргу подано особою, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, суд постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху (ч.2 ст.298 КАС України).

В ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху суд зазначає про обов’язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 18 КАС України, у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху (ч.2 ст.169 КАС України).

Якщо така особа зареєструвала електронний кабінет у строк, встановлений судом, така апеляційна скарга вважається поданою у день первинного її подання до суду апеляційної інстанції та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі (ч.3 ст. 169 КАС України).

Якщо ж особа не зареєструвала електронний кабінет у строк, встановлений судом, то її заява вважається неподаною і повертається особі. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена в касаційному порядку (ч.6 ст.298 КАС України).

 

Процесуальні заяви

Суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду у разі, якщо її подано особою, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його (ч.2 статті 167 КАС України).

Звертаємо увагу, що процесуальні наслідки, передбачені вище, у разі звернення до суду з документом особи, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат (2 абз. ч.6 ст.18 КАС України).

 

Особливості руху процесуальних документів

Особі, яка зареєструвала електронний кабінет, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом направлення таких до електронного кабінету такої особи. Втім, ця норма не позбавляє таку особу права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Зауважимо, що у разі якщо КАС України передбачено обов’язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.

При цьому якщо інший учасник справи зобов’язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов’язку надсилання копій документів такому учаснику справи.

Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених КАС України, зазначає у цих документах про обов’язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через ЄСІТС.

Оформлення і видача виконавчих документів здійснюються судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. Одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається.

Звертаємо увагу, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження в яких відкрито ще до набрання чинності Законом щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в ЄСІТС, мають розглядатися за нормами, які діють після введення в дію цього закону.

 

Зареєструвати електронний кабінет в ЄСІТС можна за посиланням: https://id.court.gov.ua

Із порядком реєстрації Електронного кабінету можна ознайомитись у розділі 4 «Реєстрація та авторизація користувачів» Інструкції користувача Електронного суду ЄСІТС за посиланням: https://is.gd/y5sLfZ