flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Основні цінності правосуддя та доброчесність: дискусія українських і нідерландських колег

18 листопада 2019, 18:49

14-15 листопада 2019 року у місті Львові відбувся семінар-дискусія «Основні цінності правосуддя і доброчесність» між представниками системи правосуддя України та їх нідерландськими колегами. Цей захід є черговим етапом проекту «Судді для суддів: сервісно-орієнтовані суди Західної України» (Peer 2 Peer for Justice: Service-oriented courts in Western Ukraine), що реалізовується в рамках співпраці України та Нідерландів.

Активну участь у дискусії взяли дві представниці Восьмого ААС: суддя Ольга Довга і прес-секретар Уляна Уніят.

До складу делегації з Нідерландів увійшли суддя Апеляційного суду Арнема-Леувардена Рут ван дер Пол, професор права в Університеті Амстердама, практикуючий юрист фірми «De Brauw Blackstone Westbroek» Джонатан Соегарно та старший менеджер проектів Центру міжнародної правової співпраці (Center for International Legal Cooperation (CILC), Гаага, Нідерланди) Ліно Бросіус.

Протягом двох днів відбулися відкриті дискусії між українськими та нідерландськими колегами про значення основних цінностей правосуддя та доброчесності у щоденній роботі та приватному житті суддів України та Нідерландів. У центрі дискусії були моральні дилеми та загрози для ключових цінностей правосуддя. Учасники семінару обговорювали практичні ситуації, з якими стикаються чи потенційно можуть зіткнутися судді, та висловлювали власні погляди на те, як потрібно діяти за тих чи інших умов. При прийнятті рішень у дилемах судді керувалися Кодексом суддівської етики, Бангалорськими принципами поведінки суддів і Принципами суддівської етики Європейської мережі судових рад (доповідь 2009-2010 “Принципи, цінності, якості” робочої групи з суддівської етики, прийнята Генеральною Асамблеєю Європейської мережі суддівських рад в Лондоні, у червні 2010 року).

 

Для участі у семінарі судді попередньо подавали заявку у вигляді есе з описаним прикладом судової дилеми, яка виникла у професійному чи особистому житті, та аналізували її з точки зору прийняття морально/етично непростого рішення. Під час семінару учасники обговорювали «домашні завдання»: кожен міг висловитися щодо практичних ситуацій і обґрунтувати власне рішення.

Цікавою з точки зору теоретичного розуміння професійної етики та доброчесності судді була доповідь професор права Джонатана Соегарно. Пан Соегарно має великий досвід роботи у сфері правосуддя, зокрема є автором монографії про доброчесність судді «The Integrity of the Judge: A Philosophical Inquiry» (2009), а також викладає професійну етику для суддів в тренінговому центрі правосуддя (Нідерланди). У доповіді було розкрито важливі питання, наприклад: як викликати довіру людей до судів, чого суспільство очікує від суддів, як зберегти незалежність за таких умов тощо. Окрему увагу було приділено проблемі доброчесності окремого судді та судової системи загалом. Ототожнюючи поняття «доброчесність» та «довіра», Джонатан Соегарно наголосив, що процес здобуття довіри є важким і довготривалим, в той час як втратити її можна за секунду – тому від судді вимагається постійна робота на благо вищого суспільного інтересу.

Суддя Рут ван дер Пол розповів учасникам семінару про основні цінності правосуддя, структурував їх у певному порядку за ступенем важливості, проаналізував нормативні джерела доброчесності – «м’яке право» і «жорстке право». Продемонструвавши приклади з практики Нідерландів, суддя виділив проблемні питання, які можуть свідчити про існування загроз для доброчесності суддів та цінностей правосуддя, одним з яких є свобода вираження поглядів.  

  

На завершення семінару проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок вручив суддям сертифікати та подякував за участь. Українські судді висловили вдячність нідерландським колегам за можливість обмінюватись досвідом та запевнили у готовності до комунікації та співпраці у майбутньому.

 

 

Довідково

Проект MATRA «Судді для суддів: сервісно-орієнтовані суди Західної України» (Peer 2 Peer for Justice: Service-oriented courts in Western Ukraine) розпочався у квітні 2019 року та включає такі заходи: тренінг-семінар з комунікацій судів із суспільством (19 липня 2019 року у Львові - про це можна прочитати тут), робочий візит суддів та прес-секретарів судів Західного регіону України до Нідерландів (6-9 жовтня 2019 року - про це можна прочитати тут), та семінар-дискусію про основні цінності правосуддя та доброчесність (14-15 листопада 2019 року).

Проект фінансується Програмою MATRA Королівства Нідерландів та реалізується Школою права Українського католицького університету у співпраці із Національною школою суддів України, Центром політико-правових реформ та Центром міжнародної правової співпраці (Center for International Legal Cooperation (CILC), Гаага, Нідерланди).

 

Інформація про результати дводенного візиту колег з Нідерландів до Львова, у тому числі і зустрічі з керівництвом та представниками Восьмого ААС 14 листопада 2019 року, доступна англійською мовою на веб-сайті Центру міжнародної правової співпраці (Center for International Legal Cooperation (CILC), Гаага, Нідерланди) за посиланням.