flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова Восьмого ААС взяв участь у онлайн-засіданні регіональних рад реформ правосуддя

25 травня 2020, 10:05

21 травня 2020 року відбулася міжрегіональна зустріч Львівської та Донбаської регіональних рад реформ правосуддя, присвячена питанню дистанційного правосуддя в Україні у порівнянні з досвідом Німеччини, Молдови та Литви. Захід у онлайн форматі організовано Проєктом ЄС «Право-Justice».

Учасники розширеного онлайн-засідання обговорили міжнародний досвід здійснення судочинства в умовах карантину та сучасний стан справ в Україні. Міжнародні експерти Проєкту ЄС «Право-Justice» звернули увагу на особливостях дистанційного доступу до правосуддя в Німеччині, Молдові, Литві. Представники національної судової гілки влади поділилися власним досвідом здійснення дистанційного правосуддя в Україні під час карантину, зокрема, у контексті проведення судових засідань у програмі Zoom.

Голова Восьмого ААС Олег Заверуха у своєму виступі висловив вдячність Проєкту ЄС «Право-Justice» за співпрацю та експертну підтримку реформи у сфері правосуддя. Голова апеляційного суду зауважив, що Восьмий ААС забезпечував здійснення правосуддя упродовж всього періоду дії карантину та продовжує і надалі працювати з урахуванням встановлених в Україні карантинних заходів та обмежень, спрямованих на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Як зазначив голова Восьмого ААС, за період карантину судом було розглянуто 1194 справи із 2189 призначених до розгляду, що становить 55 %. Таким чином, вжиті Восьмим ААС заходи забезпечують баланс між необхідністю здійснення судочинства та забезпеченням конституційних прав громадян на судовий захист, життя і здоров’я, безпеку.

Окрему увагу голова апеляційного суду приділив можливостям дистанційного доступу до здійснення правосуддя у Восьмому ААС та способам звернення до суду. За словами О. Заверухи, незважаючи на відкладення повноцінного запровадження ЄСІТС, у суді функціонує пілотний проект «Електронний суд», який дозволяє учасникам судового процесу подавати до суду документи в електронному вигляді. Аналіз способів надходження до суду вхідної кореспонденції за період карантину показує, що 40% становлять документи, подані «безконтактно»: з понад 5400 вхідних документів майже 2200 надіслано електронною поштою, через електронний кабінет, факсом тощо.

Голова Восьмого ААС проінформував, що суд технічно готовий забезпечити учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

За результатами онлайн-засідання Львівської та Донбаської регіональних рад реформ правосуддя учасники наголосили на важливості запозичення іноземного досвіду у сфері дистанційного правосуддя, оскільки у Європі такий спосіб здійснення судочинства застосовується вже багато років та довів свою ефективність. Початковий етап становлення дистанційного правосуддя в Україні показує слабкі та сильні сторони і дозволяє усвідомити, що саме потребує доопрацювання для досягнення ефективності та поширення цієї практики.