Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
06 липня 2020 року голови судів адміністративної юрисдикції взяли участь у круглому столі з нагоди 15-ї річниці прийняття Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАСУ) під назвою «Адміністративне судочинство України: стан і виклики». Онлайн-захід було організовано Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду (далі – КАС ВС) спільно з Німецьким Фондом з міжнародного правового співробітництва та Федеральним адміністративним судом ФРН, за підтримки Федерального міністерства юстиції ФРН, в рамках відзначення Днів адміністративної юстиції – 2020.
У вітальному слові до учасників круглого столу Голова Верховного Суду Валентина Данішевська зауважила, що із створенням адміністративних судів в Україні було зроблено історично-важливий крок в напрямку захисту прав і свобод громадян від свавілля держави, її органів та посадових осіб. Саме суддям відведена непроста роль – забезпечити дієвість верховенства права в Україні.
Голова КАС ВС Михайло Смокович наголосив, що з прийняттям КАС України де-факто було відкрито нову сторінку в історії адміністративної юстиції незалежної України. КАС України став новелою в системі національного законодавства і водночас проявом демократичного розвитку нашої держави, закріпивши право людини звертатися з позовом до суб’єктів владних повноважень (органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб) на захист своїх прав, свобод та інтересів. М. Смокович зазначив, що за 15 років існування адміністративного судочинства склалася судова практика у питаннях вирішення публічно-правових спорів, що свідчить про важливе місце адміністративної юстиції у системі правосуддя України.
Круглий стіл охоплював дві сесії, під час яких учасники обговорили етапи становлення адміністративної юстиції в Україні, оцінили сучасний стан та визначили вектори вдосконалення та розвитку адміністративного судочинства України.
Захід відбувався у форматі дискусії: міжнародні та національні експерти, теоретики і практики обмінювались досвідом та пропозиціями щодо актуальних питань здійснення адміністративного судочинства.
Голова Восьмого ААС Олег Заверуха у своєму виступі поділився з колегами власними поглядами на тему «Принцип гласності та відкритості як основний показник транспарентності судової влади». На переконання голови Восьмого ААС, задля досягнення суспільної довіри та підтримання авторитету судова гілка влади повинна не лише діяти прозоро, але й відкрито комунікувати про свою діяльність.
О. Заверуха звернув увагу учасників круглого столу на той факт, що транспарентність судової влади, як і загалом транспарентність демократичної держави, є належною відповіддю на запит сучасної людини. Базовими принципами, на яких будується адміністративне судочинство, є гласність та відкритість як своєрідні форми контролю громадськості над здійсненням правосуддя і функціонуванням судової влади в Україні.
За словами голови Восьмого ААС, за останні 15 років існування Кодексу та одночасно розвитку адміністративної юстиції, відбулася еволюція також і у контексті транспарентності судової влади. Причому динамічна еволюція відбулася як у законодавчому, так і у практичному аспектах. Законодавче формулювання та змістовне наповнення принципів гласності і відкритості адміністративного судочинства змінювалось упродовж цих 15 років у напрямку розширення суспільного контролю за судовою діяльністю.
Практика засвідчує, що еволюціонувало не лише законодавство, але й відбулися суттєві зміни у комунікаційній складовій діяльності судової гілки влади. Сучасні виклики, які пов’язані зокрема із карантинними заходами і обмеженнями, вимагають від судів активного запровадження дистанційних способів доступу до правосуддя та онлайн-комунікації.
Доповідачі також торкнулися таких питань адміністративної юстиції як: застосування медіації та інших примирювальних процедур при розгляді адміністративних спорів; доступ до правосуддя через електронний суд; особливості реалізації права на судовий захист в умовах карантину; перспективи прийняття Закону України «Про адміністративну процедуру» тощо.
Підсумовуючи, голова КАС ВС Михайло Смокович подякував співорганізаторам та учасникам заходу за плідну співпрацю та висловив впевненість у тому, що адміністративна юстиція має перед собою як великі виклики, так і не менші перспективи. За його словами, для суддів це надзвичайно відповідальна праця, оскільки кожна судова справа – це людські долі і сподівання.